Sieciaki na wakacjach

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 września 2019

W tym roku świetlica „Cichy Kącik” włączyła się do akcji

„Sieciaki na wakacjach”.

 

Po raz kolejny ruszyła akcja „Sieciaki na wakacjach”! Od 2006 roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Orange organizują wakacyjną akcję edukacyjną, dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w sieci. Celem akcji jest edukacja w zakresie reagowania na zagrożenia w Internecie oraz możliwości ich unikania.

W tym roku Fundacja Orange rozpoczęła kampanię społeczną #jestnaswiecej. Warto uczyć dzieci i młodzież reagowania na hejt, aby takie zjawisko więcej się nie pojawiło. Pomarańczowa sznurówka wpleciona w but jest gestem sprzeciwu wobec hejtu
i solidarności z ofiarami negatywnych zjawisk w cyberprzestrzeni

 

 

W ramach akcji „Sieciaki na wakacjach” 12 sierpnia 2019 na terenie świetlicy „Cichy Kącik” prowadzonej przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej odbyły się warsztatowe zajęcia edukacyjne oraz piknik profilaktyczny. W ramach akcji uczestnicy poznali zasady bezpiecznego korzystania z sieci, ochrony prywatności, dbania o swój wizerunek w Internecie, a także dowiedzieli się jakie zagrożenia mogą być związane ze znajomościami online oraz kim są hejterzy.

 Działania przed dniem pikniku poprzedzone były akcją ulotkową na terenie miasta. Dzieci i młodzież wraz z opiekunami rozdawały przygotowane ulotki informacyjne o pikniku profilaktycznym na terenie świetlicy oraz w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu.

Piknik rozpoczął się losowaniem z kinowego biletomatu specjalnie przygotowanych biletów na seans filmowy. Na każdym bilecie znajdowało się przesłanie informacyjne, które potrzebne było do dalszej części zajęć. Gdy każdy uczestnik zaopatrzony został w swój bilet mógł wejść do specjalnie przygotowanego, wygodnego „Sieciokina”. Następnie rozpoczęła się projekcja filmów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Dzieci poznały głównych bohaterów kreskówek oraz główne zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Po projekcji filmów odbyła się dyskusja oraz wspólna wymiana swoich doświadczeń związana
z korzystaniem z Internetu.

Po panelu dyskusyjnym uczestnicy przeszli do kolejnej sali, gdzie wspólnie bawiliśmy się w zabawę „W sieci”. Wymagała ona sprawności fizycznej, umiejętności współpracy, koleżeństwa, a także umożliwiała wykorzystanie wiedzy zdobytej w trakcie projekcji filmu. Celem zabawy było utrwalenie poznanych zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Gdy dzieci i młodzież sprawdziła swoje umiejętności w zabawie w kolejnej sali czekało na nich następne wyzwanie. Każdy uczestnik losował listek z karteczką, na której musiał wypisać osoby, do których zwróciliby się o pomoc w sytuacji dla niego trudnej np. gdy ktoś obraża ich w sieci, wypytuje o dane osobowe lub chce spotkać się z nimi bez wiedzy rodzica. Gdy wszyscy byli już gotowi w sali pojawiło się drzewo i każdy uczestnik przypiął swoje listki z wypisanymi zaufanymi osobami. W ten sposób powstało wspólne „Drzewo Zaufanych Osób”.

 

Kolejną częścią pikniku było odkrywanie talentów aktorskich uczestników pikniku. Dwie grupy miały możliwość sprawdzenia się w odgrywaniu scenek postępowania w przypadku, gdy ktoś chce nawiązać z nimi znajomości w sieci i umówić na spotkanie bez wiedzy rodzica.
W ten sposób młodzi aktorzy – edukatorzy stworzyli film edukacyjny pn. „Rówieśnicy dla rówieśników – uważaj z kim piszesz!”.

W trakcie pikniku uczestnicy mogli wykazać się również twórczo i plastycznie. W ramach sprzeciwu wobec hejtowi powstały plakaty w formie „Trampek” z przeplecionymi pomarańczowymi wstążkami. Każdy kto skończył plakat otrzymał zestaw pomarańczowych sznurówek, które zostały wplecione w buty.

Kolejną atrakcją pikniku były zabawa „Zgadnij kto po drugiej stronie” rozgrywki sportowe w siatkówkę balonową Sieciaki kontra Sieciuchy. Rozgrywki dostarczyły wiele emocji i zakończyły się wygraną Sieciaków.

Po krótkiej przerwie bawiliśmy się w zabawę „Emotikon”, gdzie każdy z uczestników losował kartonik z wydrukowanym symbolem w postaci emotki. Zadaniem uczestników było odgadniecie co oznaczają emotki, których bardzo często używamy na znanych komunikatorach. Gdy uczestnicy poznali znaczenie poszczególnych emotek wykonali zakładki dla siebie
i swojego przyjaciela z wykorzystaniem poznanych symboli.

Na zakończenie pikniku dzieci i młodzież sprawdziły swoją zdobytą wiedzę podczas pikniku w MegaSieciomacie losującym z nagrodami. Każdy z uczestników podchodził do przygotowanego specjalnie na piknik MegaSieciomatu i losował dla siebie pytanie. Gdy odpowiedział poprawnie mógł wylosować ukrytą w MegaSieciomacie nagrodę.


Piknik zakończył się wręczeniem pamiątkowych dyplomów.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Akcja ulotkowa

  Akcja ulotkowa

 • Powiększ zdjęcie Akcja ulotkowa

  Akcja ulotkowa

 • Powiększ zdjęcie Sieciokino

  Sieciokino

 • Powiększ zdjęcie Sieciokino

  Sieciokino

 • Powiększ zdjęcie W sieci

  W sieci

 • Powiększ zdjęcie W sieci

  W sieci

 • Powiększ zdjęcie Drzewo zaufanych osób

  Drzewo zaufanych osób

 • Powiększ zdjęcie Drzewo zaufanych osób

  Drzewo zaufanych osób

 • Powiększ zdjęcie Drzewo zaufanych osób

  Drzewo zaufanych osób

 • Powiększ zdjęcie Młodzi aktorzy - edukatorzy

  Młodzi aktorzy - edukatorzy

 • Powiększ zdjęcie Siatkówka Sieciaki kontra Sieciuchy

  Siatkówka Sieciaki kontra Sieciuchy

 • Powiększ zdjęcie Trampek

  Trampek

 • Powiększ zdjęcie Trampek

  Trampek

 • Powiększ zdjęcie Stop Hejt

  Stop Hejt

 • Powiększ zdjęcie Stop Hejt

  Stop Hejt

 • Powiększ zdjęcie Zakładki

  Zakładki

 • Powiększ zdjęcie Zakładki

  Zakładki

 • Powiększ zdjęcie Megasieciomat losujący

  Megasieciomat losujący

 • Powiększ zdjęcie Rozdanie dyplomów

  Rozdanie dyplomów